Darkovice
moravskoslezský kraj

Mapa

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > ZŠ a MŠ > Mateřská škola > Historie MŠ

Historie MŠ

Mateřská škola v Darkovicích je školou s dlouhodobou historií. První zmínky ve školní kronice jsou z let 1934-38, kdy byla v obci zřízena česká mateřská škola v budově místní národní školy. Po dobu německé okupace se z ní stala německá škola, a po válce byla opět obnovena česká mateřská škola, a to v bytě ředitele národní školy.
První zápis dětí se konal 1. září 1951 pro školní rok1951/1952 a přihlásilo se přes 40 dětí. Jelikož se časem nedostávalo místa pro všechny aktivity s dětmi, začala obec na jaře roku 1958 s výstavbou nové MŠ za vydatné pomoci občanů, kteří zde odpracovali mnoho hodin zdarma.
Dne 24. října 1960 mohla být slavnostně otevřena nová budova a MŠ s jednou heterogenní třídou začala fungovat samostatně, nezávisle na škole základní. 
Během prázdnin roku 1982 byla v prvním poschodí budovy, z bývalého bytu ředitelky MŠ, zařízena druhá třída. Za vydatné pomoci rodičů docházejících dětí i zaměstnanců školy bylo celé poschodí přestavěno na pracovnu s hernou, potřebné sociální zařízení, kuchyňku na vydávání svačin a také ložnici pro děti s celodenním pobytem. 
V roce 1999 se ředitelkou MŠ stala M. Alexie Bolková (civilním jménem Mgr. Anna Bolková), řádová sestra, členka Kongregace Školských sester de Notre Dame. Na žádost rodičů, a se souhlasem obecního úřadu, se MŠ Darkovice stala v roce 2000 mateřskou školou s rozšířenou křesťanskou výchovou.
Od roku 2003 se MŠ stala součástí ZŠ Darkovice, a její vedení převzala ředitelka základní školy Mgr. Helena Kalusková, přičemž vedoucí učitelkou byla pověřena učitelka Božena Vitásková.

Rekonstrukce

V roce 2000 byla provedena rekonstrukce celé střechy a izolace půdních prostor. V roce 2005, během letních prázdnin, prošla budova celkovou rekonstrukcí, včetně nové elektroinstalace, rozvodu vody, osvětlení a renovace topení. Bylo přistavěno sociální zařízení a herní prostory, sklepní prostory, byla provedena rekonstrukce výdejny stravy, včetně zabudování výtahů. Následně byla vyměněna okna, dveře, podlahy a podlahové krytiny. Celá budova byla nově vymalována, bylo provedeno zateplení a fasáda. Na chodník byla položena zámecká dlažba. Zřídila se prádelna s novou automatickou pračkou, sušákem na prádlo a žehlícím prknem. V průběhu příštích let plánujeme obnovu nábytku.
MŠ má dostatečně velké prostory pro hry a další aktivity dětí. Je zde dostatečné množství pomůcek a hraček, které se neustále obměňují a doplňují. Jsou umístěny tak, aby je děti dobře viděly a mohly si je samostatně brát.
Děti se samy podílejí svými výrobky na výzdobě a úpravě interiéru budovy MŠ.