Drobečková navigace

Úvodní stránka > Obec > Oznámení okolních obcí > Hlučín - Unikátní betlémy v Muzeu Hlučínska

Hlučín - Unikátní betlémy v Muzeu HlučínskaDatum konání:
4.12.2017

Betlémy

Společně s vánoční výstavou o životě aristokratických dětí připravilo Muzeum Hlučínska prezentaci dvou vyřezávaných betlémů z dílen známých řezbářů Horsta Benka a Gerharda Jandy. Betlémy nepatří k nejmenším, společně zabírají celou místnost a jsou zajímavé zejména tím, že je autoři zasadili do hlučínských reálií. Zatímco Hlučínský betlém v duchu svého jména zobrazuje na pozadí vyřezávané panorama města Hlučína, pak Slezský betlém odkazuje ke Kravařím, kde byl vyřezán. Prostředí vzniku obou betlémů se promítlo i do vypodobnění některých postaviček, mezi nimiž je možno najít například historické osobnosti jako byl sochař Johannes Janda nebo malíř Johannes Bochenek, ale i osoby ze současnosti či nedávné minulosti. Zejména pamětníkům tak neujdou postavy kravařského děkana, kostelníka Vincka, hlučínské spisovatelky Jany Schlossarkové, či potulných žebráků Aloise a Janka.

Betlémy bude možno obdivovat v Muzeu Hlučínska až do 4. 2. 2018.
Nenechte si tuto příležitost ujít, kdoví kdy se opět podaří prezentovat tato dvě unikátní díla pohromadě.

Život aristokratických dětí / Poznejte svět aristokratických dětí

Po dvě stě letech se na hlučínském zámku opět usídlila aristokracie. A nejen tak ledajaká. Z celého království sem přijely hračky šlechtických dětí, aby mohly být prezentovány na výstavě o výchově a vzdělávání urozených dětí od jejich narození až po dospělost. Už v raném věku se odlišoval svět chlapců a dívek jak při hře, tak při výuce a dalších činnostech. Nároky na vzdělání byly vysoké, právě tak jako na budování morálních a náboženských hodnot. Exponáty, které jsou na výstavě k vidění, jsou zcela autentické a často velmi vzácné. Návštěvníci uvidí technické hračky z přelomu 19. a 20. století, historické učební pomůcky a sportovní potřeby, puzzle z roku 1880 nebo naučné a vzdělávací stolní hry. Dívky jistě zaujmou malé porcelánové servisy i celé kuchyňky. Zajímavé pro současné děti bude zjištění, že bohaté děti byly často velmi přísně vedeny a pamlsky dostávaly jen občas a za odměnu. Zcela běžně se domluvily několika jazyky, a ještě zvládaly společenské chování.

Výstava bude k vidění na hlučínském zámku od 3. 12. tohoto roku a potrvá až do 4. 2. 2018.


TV Info kanál

Nová cisternová stříkačka pro hasiče

Dne 14.10.2013 byl našim hasičům slavnostně předán požární automobil - cisternová stříkačka LIAZ CAS 25 L, který byl pořízen z dotace, poskytnuté z rozpočtu Moravskoslezského kraje

Kluby a spolky v obci
MSK.png


mapka_darkovice.gif

Mapa Darkovic

http://geoportal.gepro.cz/obce/darkovice

Malovaná mapa

Interaktivní malovaná mapa Opavsko

 

TV HLUČÍNSKO

www.hlucinsko.tv

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Návštěvnost stránek

401799